Inne czynności seksualne

Inne czynności seksualne

Każdy człowiek ma strefę prywatności, której inne osoby nie powinny naruszać. Tylko od Ciebie zależy jak blisko dopuścisz do siebie innych. Nigdy nie pozwalaj nawet na drobne zachowania o potencjalnie seksualnym charakterze, na które nie masz ochoty. Twoje milczenie może być odebrane jako zgoda i doprowadzić do intensyfikacji problemu.
Podstawowe zasady to:
- nie pozwalaj aby osoby, które darzysz autorytetem, jak nauczyciele, trenerzy, opiekunowie, dotykali Cię w sposób, który budzi w Tobie skrępowanie.
- nie gódź się na układy w stylu: „przyjmę cię do drużyny, jeśli pójdziesz ze mną do pokoju”, „nie powiem twoim rodzicom o złych ocenach, jeśli mnie pocałujesz”, „pozwolę ci oglądać telewizję do późna, jeśli usiądziesz mi na kolanach”, itp.
- nie pozwól aby twój wstyd sprawił, że druga osoba uzyskała nad tobą jakąkolwiek przewagę.
ZAWSZE informuj o takich sytuacjach rodziców, opiekunów, inne osoby dorosłe, które darzysz zaufaniem. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której ktokolwiek będzie traktował Cię przedmiotowo i wykorzysta twoje milczenie.
 
WAŻNE! Osoby dorosłe powinny traktować dzieci z należnym im szacunkiem. Nie pozwól sobie nigdy wmówić, że twoje zdanie się nie liczy i że nikt Ci nie uwierzy. Takie uwagi mają tylko powstrzymać cię przed działaniem i są oznaką lęku przed ujawnieniem sprawy. Nigdy nie bój się reagować.
 
Jeśli podejrzewasz, że ktoś z twoich bliskich, rodzeństwa, znajomych jest ofiarą molestowania albo innego zachowania o podłożu seksualnym podziel się swoimi obawami z zaufaną osobą dorosłą. Wspólnie możecie zastanowić się nad podjęciem dalszych kroków interwencyjnych. Nigdy nie należy ignorować nawet drobnych oznak wykorzystywania. Takie doświadczenie pozostawia na dziecku piętno na całe życie.
JEŚLI NIE ZNALEŹLIŚCIE TUTAJ ROZWIĄZANIA SWOJEGO PROBLEMU I JESTEŚCIE POKRZYWDZENI INNYM PRZESTĘPSTWEM POPROŚCIE  O POMOC ZAUFANĄ OSOBĘ DOROSŁĄ LUB SKONTAKTUCIE  SIĘ Z NAJBLIŻSZYM KOMISARIATEM  POLICJI.

NIE WAHAJCIE  SIĘ BRONIĆ SWOICH PRAW.