Kradzieże

Kradzieże

Jeśli ktoś zabiera Ci twoją własność, chociażby to był jakiś drobiazg, nie możesz tego ignorować, szczególnie jeśli robi to ktoś kogo znasz i często spotykasz. Często zdarza się, że do takich sytuacji dochodzi w szkole, czy na osiedlu, a młodzi ludzie nie bardzo wiedzą co zrobić w takiej sytuacji.
 
WAŻNE! Nie pozwalaj, aby ktokolwiek zabierał Ci rzeczy, które należą do Ciebie, nawet jeśli ich wartość nie jest wielka. Milczące przyzwolenie może prowadzić do dalszych takich zachowań.
 
Przede wszystkim powinieneś poinformować o tym swoich rodziców, opiekunów, albo jakąkolwiek osobę dorosłą, której ufasz. Wspólnie na pewno łatwiej będzie Wam znaleźć rozwiązanie. Nie wstydź się, że padłeś ofiarą takiego zachowania. To nie Ty, to sprawca jest winny. To nie Tobie lecz sprawcy uwłacza takie zachowanie. Nie toleruj tego. Nie jesteś skarżypytą, przeciwnie – bronisz swojej własności.Nie musisz od razu informować Policji, szczególnie jeśli ukradziono Ci rzecz niewielkiej wartości. Można spróbować porozmawiać z wychowawczynią w szkole, innym nauczycielem lub rodzicami, opiekunami osoby, która zabrała twoją własność. Czasem wystarczy krótka informacja, że jej zachowanie jest złe.
Jeśli mimo wszystko zachowanie będzie się powtarzać, a stosowane dotąd metody nie przyniosły skutku, prawdopodobnie trzeba będzie zgłosić sprawę na Policję, która zadecyduje o tym, czy sprawa trafi do sądu, a także do jakiego sądu: rodzinnego czy karnego.
 
WAŻNE! Jeśli chcesz zgłosić sprawę na Policję postaraj się, aby mogła Ci towarzyszyć jakaś osoba dorosła, może starsze rodzeństwo, rodzice, ktoś zaufany. Poczujesz się pewniej i bezpieczniej, a Policja na pewno z właściwą powagą potraktuje twoje zgłoszenie.
 
Osoby młode są często w rozumieniu złodziei tzw. „łatwym łupem”, gdyż nie mają odwagi się bronić i rzadziej zgłaszają sprawę na Policję. Najczęściej zabierane są telefony komórkowe, pieniądze, czasem kurtki, buty, bluzy, plecaki, itp. Przede wszystkim należy więc zabezpieczyć się przed atakami na naszą własność.
 
WAŻNE! Staraj się nie trzymać na widoku rzeczy, które mogą zostać ukradzione, jak telefon czy portfel. Trzymaj je w bezpiecznym miejscu, a nie w zewnętrznych kieszeniach plecaka czy tylnej kieszeni spodni – stamtąd łatwo je wyjąć. Staraj się nie odwiedzać samotnie odludnych miejsc po zmroku. Nie dawaj nikomu okazji do dokonania kradzieży.
 
WAŻNE! Szczególnie istotne jest zgłoszenie kradzieży na Policję, jeśli zabrano Ci twoje dokumenty. Nie dajesz wtedy nikomu szansy na bezprawne posługiwanie się nimi w żadnej sytuacji, a także możesz ewentualnie doprowadzić do ujęcia sprawcy, który zdecyduje się nimi  posłużyć.