Pobicia

Pobicia

Do takich sytuacji najczęściej dochodzi w szkole lub na podwórku, ale także w domu (patrz przemoc domowa). Nawet jeśli jest to sprzeczka między dwoma dobrymi znajomymi, nigdy nie powinno dochodzić do rękoczynów. Nawet wyglądające niegroźnie szarpnięcia czy popchnięcia mogą spowodować duże obrażenia, szczególnie jeśli jedna strona jest znacznie silniejsza niż druga.
 
WAŻNE! Jeśli jesteś świadkiem takiego zdarzenia nie stój z boku – reaguj! Nie pozwalaj aby komukolwiek działa się krzywda. Najprostszym rozwiązaniem będzie poproszenie osoby dorosłej, która akurat znajduje się w pobliżu, o interwencje. Jeśli bójka wygląda groźnie możesz też zadzwonić na Policję pod numer 112 lub  997. Poproś o wysłanie patrolu na miejsce zdarzenia.
 
Jeśli to Ciebie pobito zgłoś sprawę do wychowawcy, rodzica, opiekuna, innej zaufanej dorosłej osoby. Wspólnie poszukajcie rozwiązania. Może się okazać, że wystarczy zwrócenie uwagi, rozmowa lub upomnienie od rodziców, a sytuacja zostanie rozwiązana i nigdy więcej się nie powtórzy. Jeśli jednak sprawca nie czuje żadnej skruchy trzeba rozważyć poinformowanie Policji, by przeciwdziałać kolejnym krzywdzącym zachowaniom.
 
WAŻNE! Nie ignoruj nawet jednorazowego wypadku. Twoje zachowanie może być odebrane jako przyzwolenie do dalszych pobić, które mogą skończyć się znacznie gorzej.
 
Możesz się obawiać, że zgłoszenie sprawy na policji zwiększy tylko groźbę pobicia ze strony napastników, którzy uznają Cię za donosiciela i pod tym pretekstem będą stosować wobec Ciebie dalszą przemoc. Dobrze więc mieć za sobą dorosłych lub kolegów, którzy Cię poprą i nie będą się bali wystąpić przeciwko atakującym. Jednak upewnij się, że rzeczywiście możesz liczyć na to, że jako osoba poszkodowana, gdy to zgłosisz, zapewnione będziesz mieć bezpieczeństwo. 
 
Uważnie wybieraj znajomych – jeśli w twoim otoczeniu dochodzi do drobnych kradzieży, kłótni, wyzwisk, zauważasz, że ktoś jest stale atakowany i nie potrafi się bronić, nie pozwól aby takie sytuacje się powtarzały. Twoje przyzwolenie może doprowadzić do tego, że staniesz się ofiarą takich zachowań. Może się okazać, że twój sprzeciw będzie wystarczający do wprowadzenia zmian.
 
WAŻNE! Stosowanie siły wobec słabszych jest oznaką słabości. Takie osoby nie potrafią zapanować nad swoimi emocjami lub nie mają innych argumentów. Bicie słabszych nie zapewni nikomu szacunku, a jedynie pokaże bezradność bijącego.
 
Jeśli jesteś ofiarą pobicia przede wszystkim zadbaj o to, żeby twoje obrażenia obejrzał lekarz. Możesz samodzielnie zgłosić się na izbę przyjęć, ale jeśli lekarz zdecyduje, że musisz zostać na obserwację będzie potrzeba poinformowania Twoich rodziców lub opiekunów.
 
WAŻNE! Nie ignoruj bólu głowy czy innych obrażeń. Może się okazać, że podczas pobicia doszło do urazów wewnętrznych, których nie widać „gołym okiem”, ale mogą się one okazać bardzo groźne dla twojego zdrowia.
Następnym krokiem powinno być zgłoszenie sprawy na Policję. Zastanów się czy ktoś widział to zdarzenie, czy możesz wskazać jakiś świadków. Postaraj się przypomnieć sobie jak wyglądali sprawcy, w co byli ubrani, jak się zachowywali. Ustal w którym dokładnie miejscu doszło do zdarzenia – może się okazać, że w pobliżu były zainstalowane kamery, które nagrały ten incydent.
 
WAŻNE! Jeśli decydujesz się nie zgłaszać sprawy na Policję miej świadomość, że sprawcy nigdy nie poniosą kary za swoje zachowanie, ani nie dostaną informacji, że zrobili coś  złego. Może to im dać poczucie bezkarności i następnym razem pobiją kogoś innego. Czasem okazuje się, że wystarczy dać sygnał, że nie godzisz się na takie zachowanie (np. gdy sprawcy zostaną wezwani na przesłuchanie na komisariat, albo ich rodzice zostaną poinformowani o ich zachowaniu) i będzie to wystarczający element powstrzymujący sprawców przed dalszymi atakami.
 
Masz prawo, aby podczas wizyty na komisariacie czy posterunku towarzyszyła Ci jakaś osoba dorosła, najlepiej rodzic czy opiekun. Na pewno przyda Ci się wsparcie psychiczne, szczególnie podczas szczegółowego opisywania zdarzenia. Poza tym łatwiej będzie Ci przejść przez proces załatwiania formalności.